Aktualności

11-12-2008Drugi Dzień Leśny w Poznaniu

Fot. E. Pudlis
Generalny wniosek z obrad Drugiego Dnia Leśnego (Forest Day 2), który zgromadził około tysiąca uczestników z całego świata, był następujący: sektor leśny winien być uwzględniony w porozumieniu, które zastąpi protokół z Kioto i wytyczy wspólne działania, łagodzące skutki zmian klimatycznych w świecie. Te słowa przekazaliśmy do Sekretariatu IPCC, aby rządy i organizacje, które uzgadniają treść porozumienia, włączyły do niego również lasy i leśnictwo.”

Powyższe słowa padły na konferencji podsumowującej 8 grudnia dorobek Forest Day 2 – najbardziej prestiżowego leśnego wydarzenia branżowego w czasie trwającego w Poznaniu COP 14 – Spotkania Stron Ramowej Konwencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych. Wypowiedziała je Frances Seymour, dyrektor generalny CIFOR – Międzynarodowego Centrum Badań Leśnych.

 

Jak podkreśliła F. Seymour, osiągnięcie oczekiwanej redukcji emisji CO2 bez ograniczania procesu wylesiania i degradacji lasów, a więc udziału leśnictwa w powstrzymywaniu deforestacji i sadzenia nowych lasów, nie jest realne. Powód jest prosty: efektem wylesiania jest 20 proc. światowej rocznej emisji dwutlenku węgla – więcej niż emisja tego gazu powodowana przez transport. A lasy muszą uczestniczyć w procesie powstrzymywania zmian klimatycznych również z innego powodu: one same są również ofiarami tych zmian, a przecież stanowią o warunkach życia ludzi. Do tego są źródłem utrzymania wielu społeczności lokalnych i nie tylko lokalnych.

 

Uczestniczący w poniedziałkowej konferencji prasowej Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, stwierdził, że Drugi Dzień Leśny był wspaniałą okazją do okazania społeczności światowej, jak silne są związki między lasami, zasobami leśnymi i zmianami klimatycznymi. J. Zaleski powiedział obecnym dziennikarzom, że zrównoważony rozwój obszarów leśnych jest głównym celem działalności leśników i istniejących już 85 lat Lasów Państwowych.

 

Uważamy – podsumowywał podsekretarz stanu – że dwutlenek węgla w lasach winien być włączony do światowego rynku handlu emisjami, bo to może być jeden z elementów powstrzymywania deforestacji i pozyskiwania środków na powstrzymywanie zmian klimatycznych.

 

Na Drugi Dzień Leśny, którego obrady toczyły się w kilku reprezentacyjnych obiektach Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Lasy Państwowe przygotowały jedną z około czterdziestu sesji towarzyszących obradom plenarnym, tzw. side event. Zaprezentowano na niej osiągnięcia Polski, także LP w zrównoważonej gospodarce leśnej i działania LP łagodzące skutki zmian klimatycznych, w kontekście krajowym i międzynarodowym. Spotkanie zorganizowano we współpracy z Ministerialną Konferencją Ochrony Lasów w Europie (MCPFE).

 

 

Na sesji referaty przedstawili polscy naukowcy i Marian Pigan, dyrektor generalny LP. Prof. Kazimierz Rykowski z Instytutu Badawczego Leśnictwa zaprezentował dorobek V Konferencji Ministerialnej Ochrony Lasów w Europie, która odbyła się w 2007 r. w Warszawie. Prof. Ewa Ratajczak, wicedyrektor Instytutu Technologii Drewna, pokazała możliwości zastępowania betonu, stali, plastiku, a także innych materiałów, powodujących emisję gazów cieplarnianych – drewnem. O wpływie zrównoważonej gospodarki leśnej na łagodzenie skutków klimatycznych, na przykładzie działalności Lasów Państwowych, mówił Marian Pigan.

 

Forest Day 2 w czasie COP 14 w Poznaniu przygotował CIFOR – koordynator tego wydarzenia, wraz z innymi 13 organizacjami międzynarodowymi, m. in.: FAO – Organizacją ds. Wyżywienia i Rolnictwa, ITTO – Międzynarodową Organizacją ds. Drewna Tropikalnego, IUCN – Światową Unią Ochrony Przyrody, IUFRO – 2 Międzynarodową Unią Leśnych Organizacji Badawczych, UNFF – Forum Leśnym Narodów Zjednoczonych.

 

Współgospodarzami Drugiego Dnia Leśnego byli: minister środowiska, który objął swym patronatem całe wydarzenie, i Lasy Państwowe.

 

W niedzielę 7 grudnia ok. 200 uczestników konferencji klimatycznej, także dziennikarzy, reprezentantów światowych pozarządowych organizacji ekologicznych, akredytowanych przy COP 14, uczestniczyło w wyjazdach studyjnych, zorganizowanych przez Lasy Państwowe. Na czterech różnych trasach zaprezentowano m.in. możliwości polskiego leśnictwa w zmniejszaniu emisji CO2 i ochronie klimatu na terenach pokopalnianych w nadleśnictwach Konin i Turek, zaawansowane technologie przemysłu drzewnego, wielkoobszarowe zalesienia gruntów porolnych. Uczestnicy sesji zapoznali się też z laboratorium do badania przepływu CO2 między atmosferą a ekosystemem leśnym oraz funkcjonowaniem rezerwatów leśnych w strukturach LP na przykładzie Rezerwatu „Czeszewski Las”. Odwiedzili także Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.


Eugeniusz Pudlis
„Echa Leśne”

 

 

Na zdjęciu: Frances Seymour, dyrektor generalny CIFOR, Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, i Markku Kanninen z CIFOR podczas konferencji (fot. E. Pudlis)

 

www.lp.gov.pl

 

wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.