Wózek warsztatowy został zaprojektowany w oparciu o własne doświadczenia firmy Master Idea i potrzeby tego przedsiębiorstwa w zakresie montażu mebli na zamówienie.
Posiada wiele zalet, dzięki którym realizacja takich zleceń jest sprawniejsza, łatwiejsza i szybsza, czyli bardziej ekonomiczna.
Wózek charakteryzuje się solidnym, sztywnym szkieletem, pomalowanym na jaskrawy, zielony kolor. Stalowa, spawana konstrukcja sprawia, że można na nim stabilnie pracować i dokonywać obróbki bez obaw o jego trwałość. Producent świadomie zrezygnował z wykorzystania w projekcie aluminium, które, choć lżejsze, jest jednak mniej odporne na działające obciążenia.
Budowa modułowa umożliwia dostosowywanie wózka do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wszystkie półki są przepinane jedną śrubką, dzięki czemu łatwo dopasować je do walizek narzędziowych o różnej wysokości. Również umieszczone po bokach kieszenie, wykonane z wytrzymałego płóciennego materiału, pozwalają na rozmieszczenie narzędzi według własnych upodobań. Kieszenie te są bardzo wygodnym rozwiązaniem, a przy tym lekkim i amortyzującym powstające hałasy.
Wszystko pod kontrolą
Dzięki centralnemu zamkowi jedno przekręcenie klucza powoduje blokadę wszystkich szuflad, co zabezpiecza je przed wysuwaniem, a także przed kradzieżą.
Górna część wózka to blat roboczy z otworami. Możemy na nim dokonywać drobnych poprawek na miejscu montażu: docinać elementy o długości nawet do 2,5 metra, frezować, wiercić itp. Otwory pozwalają na stosowanie ścisków i mocowanie elementów w pionie i poziomie. Dzięki niemu odpada także szukanie na montażu miejsca, gdzie można dokonać jakiejś obróbki. Należy tu też podkreślić aspekt ergonomii pracy. Blat znajduje się na wysokości 87 cm, co jest wielkością przyjazną dla człowieka pracującego na stojąco, nie ma więc potrzeby przychylania się i wiele czynności można wykonać szybciej i lepiej. Jeśli element ten w eksploatacji ulegnie zniszczeniu, każdy stolarz bez problemu we własnym zakresie może go sobie dorobić.
Wózek zapewnia dobrą segregację, wszystko ma swoje wyznaczone miejsce i jest widoczne na pierwszy rzut oka. Dzięki doskonałej kontroli zestawu narzędzi możemy być pewni, że to, co nam potrzebne, mamy przy sobie. Unika się więc problemów braku jakiegoś narzędzia, które jest konieczne do montażu. Również po wykonaniu zlecenia, przy pakowaniu się, łatwo ocenić, czy wszystko zostało zabrane. Solidna i stabilna konstrukcja oraz hamulec sprawiają, że produkt można wykorzystywać także jako podręczną drabinę. Bez obaw można na nim pewnie pracować w pozycji stojącej. Co więcej, narzędzia używane najczęściej znajdują się w jego części górnej i można po nie łatwo sięgnąć, nie schodząc z niego.
Wszystko jest stabilne i bezpieczne
Wózek zważony z pełnym wyposażeniem osiąga ciężar około 62 kg. W samochodzie w stabilnej pozycji utrzymuje go specjalny zaczep. Przy tej masie, bez większego wysiłku, może być pchany przez jedną osobę na posiadanych dwóch gumowych kółkach. Do jego wniesienia po schodach potrzeba dwóch osób – transport ułatwiają specjalnie wyprofilowane uchwyty. Biorąc pod uwagę, że płyta meblowa waży około 70 kg, przeniesienie wózka na wyższą kondygnację nie powinno być wielkim problemem. Należy zauważyć, że spora waga, będąca utrudnieniem przy transporcie, jest warunkiem zapewniającym tak potrzebną stabilność przy jego małych wymiarach, to właśnie dzięki niej możemy montować nawet długie elementy bez obawy o przewrócenie.
Dzięki wózkowi drogę z narzędziami na miejsce montażu pokonujemy tylko raz, co zaoszczędza czas, a także zmniejsza ryzyko powstania uszkodzeń pomieszczenia, do którego wnosilibyśmy liczne, osobne narzędzia. Powierzchnia około 0,3 m2, którą zajmuje, to ogromny atut przy montażu w pomieszczeniach o niedużej przestrzeni, gdzie powstaje problem miejsca na rozłożenie potrzebnych rzeczy.
Jego przednie nóżki posiadają teflonowe wkładki, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa porysowania posadzek.
Producent poza montażami sugeruje użycie wózka także w mniejszych warsztatach, w których nie ma stanowisk do kolejno realizowanych czynności obróbczych. Dzięki niemu pracownicy będą mieli od razu komplet narzędzi pod ręką. Dla takiego wykorzystania ma być dostępna wersja z 4 kółkami, bardziej mobilna, którą będzie można praktycznie przesuwać jedną ręką.
Są już także inne pomysły na dalszy rozwój i opcjonalne dozbrajanie wózka, które mają zwiększyć jego użyteczność, wśród nich wymienić należy pomysł dołożenia „kobyłki”, dzięki czemu warsztat mógłby posiadać dużo większy blat. Wózek można było zobaczyć po raz pierwszy na tegorocznych targach DREMASILESIA-MEBELTECHEXPO w Katowicach. Jego wzór jest chroniony prawem w krajach Unii Europejskiej.
MASTER IDEA
ul.Długa 2a
38-457 Zręcin
Maciej Kucza
e-mail:
Prezentację video mobilnego wózka warsztatowego firmy Mester Idea obejrzyj TUTAJ